رئیس پلیس فتای البرز گفت: تماس از طریق خطوط تلفن ثابت شگرد دیگر کلاهبرداران در شبکه های اجتماعی است که کاربران به هیچ عنوان به درخواست های آن ها توجه نکنند.
کد خبر: ۱۰۵۲۵۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴ 25 June 2022

به گزارش «تابناک البرز» سرهنگ جلیلیان گفت: مجرمان سایبری در این شیوه با بررسی صفحات افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی و شناسایی علاقه‌مندی‌ آن‌ها طعمه خود را شناسایی و برای آن‌ها با خط تلفن ثابت مثل کد تهران، پیام ارسال می کنند.

او می گوید: کلاهبرداران ابتدا با مهندسی اجتماعی و تماس با شهروندان تهرانی که دارای خط تلفن ثابت هستند یک اکانت واتساپ با شماره وخطوط تلفن ثابت تهران فعال کرده و نشان یکی از شبکه های رادیو و تلویزیونی را روی پروفایل قرار داده و مخاطب به محض تماس با این تصور که از تهران و خط ثابت در حال تماس با او هستند دچار تردید شده و طعمه کلاهبرداران خواهد شد.

رئیس پلیس فتای البرز گفت: کلاهبرداران سایبری با شگرد برنده شدن با مخاطبان تماس گرفته و ادعا می کنند که وجهی به عنوان هدیه برای آنها واریز خواهد شد و از کاربر می خواهند کد تایید که ارسال می شود به آنها اعلام شود که این مهم همان فعال سازی کد همراه بانک است که اجازه می دهد به حساب انها دسترسی و کلاهبرداری کنند.

جلیلیان گفت: کاربران شبکه های اجتماعی هیچگونه اطلاعات خصوصی نظیر کد تایید و رمز عبور را در اختیار این افراد غیر قرار ندهند چرا که این اقدام زمینه دسترسی غیرمجاز، اخاذی و آلوده سازی گوشی تلفن همراه و برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی و اطلاعات شخصی را فراهم می‌سازد.

رئیس پلیس فتای البرز گفت: هیچ سازمان یا نهادی از طریق شبکه اجتماعی با کاربران تماس نخواهد گرفت و کاربران فریب وعده ها و جملات مهندسی شده و تصاویر پروفایل مجرمان سایبری توجه نکنند.

او می گوید: کاربران هوشیاری لازم را در مواجهه با این افراد داشته باشند تا در دام کلاهبرداران تلفنی گرفتار نشوند و به اکانت‌ها و صفحات جعلی شبکه‌های اجتماعی به هیچ عنوان اعتماد نکنند.

رئیس پلیس فتای البرز گفت: کاربران در صورت اطلاع از این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار