مراسم روز دانشجو همه ساله با حواشي بسياري در سراسر ايران برگزار مي شود. تشكل هاي سياسي در دانشگاه هاي سراسر كشور با دعوت از سياسيون به مطالبات دانشجويي رسيدگي مي كنند.
کد خبر: ۳۴۰۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱ 08 December 2016
به گزارش تابناک البرز؛ همه ساله حواشي همايش هاي دانشجويي در 16 آذر زبان زد است. تا جايي كه برخي از اين سخنراني لغو شده و يا با جنجال بسياري بين دو طيف سياسي رو به رو مي شود. از تمام سخنراني هاي برگزار شده در سراسر كشور كه بگذريم، روساي جمهوري هر ساله اقدام به سخنراني در دانشگاه هاي بزرگ كشور مي كنند. حسن روحاني نيز از اين دسته مستثني نيست؛ اما در دو سال گذشته سخنراني وي با چالش هاي بسياري مواجه شده و دسته بندي ميان دانشجويان و احزاب بيشتر خودنمايي كرده است؛ در اين صورت با بررسي دو سخنراني اخير به چرايي اين چالش ها در دو سال اخير خواهيم پرداخت.

16 آذر95
حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با حضور در دانشگاه صنعتی شریف به ايراد سخنراني پرداخت. دراین مراسم، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان نظرات خود در رابطه با مهمترین مسائل کشور همچون موضوعات اقتصادی، سیاسی و مطالبات دانشجویی پرداختند.در آن روز ۱۱ نماینده از طرف تشکل‌های دانشجویی به مدت ۴ دقیقه صحبت کردند که البته این زمان کوتاه از دید این نمایندگان دانشجویی پنهان نماند و یکی از آنها خطاب به آقای رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی بعد از ۸۰۰ روز ۴ دقیقه به ما وقت رسید!
يكي از مطالبات آن روزهاي دانشجويان ادامه راه فرجي دانا و پيگيري مطالباتشان بود. تا جايي كه يكي از دانشجويان عنوان كرد؛  آقای روحانی شما که گفته بودید راه فرجی‌دانا ادامه می‌یابد پس چه شد؟

دانشجویان حاضر در مراسم در حین سخنرانی رئیس جمهور به دو دسته مخالف و موافق تقسیم شده بودند و شعارهایی سرمی‌دادند. دانشجویان شعار «روحانی، روحانی حمایتت می‌کنیم» سر دادند و  «دکتر ظریف زنده باد، روحانی پاینده باد» از سوی دانشجویان سر داده شد.
.
در بخشی از سخنرانی روحانی به ارائه آماری درباره تولید سلاح‌های راهبردی در دولت یازدهم پرداخت که عده‌ای از دانشجویان با شعار «دروغه، دروغه» این آمار را ساختگی دانستند همچنین شعار «روحانی مچکریم» زمانی که رئیس جمهور گفت:« ما فضای امن می خواهیم نه فضای امنیتی» در سالن سر داده شد. در ادامه روحانی با اشاره به محدودیت‌هایی که پیش از دولت یازدهم در فضای دانشگاه‌ها وجود داشته تأکید کرد: زمانی کسی جرأت نمی‌کرد بگوید جنبش دانشجویی و عده‌ای از این کلمه هم می‌ترسیدند که با پایان این جمله رئیس جمهور تعدادی از دانشجویان با تشویق او شعار «اصلاحات زنده باد، ... » سر دادند.

مراسم سال جاري
دانشگاه تهران در مراسم 16 آذر امسال میزبان دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوركشورمان بود. در مراسم روز دانشجوی امسال تقریباً تمامی تشکل‌های دانشجویی اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب بخصوص تشکل‌های اصولگرا دغدغه‌ها و نگرانی‌های خود را نسبت به مسائل جاری کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره به گوش رئیس‌جمهور رساندند.

در این زمینه، وضعیت اقتصادی کشور، بیکاری، توجه به نشاط در فضای دانشگاهی، وضعیت نشریات دانشجویی، حمایت از نخبگان، موضوع برجام، سیاست خارجی، وضعیت خوابگاه‌ها، وضعیت آموزش عالی و دانشگاه آزاد، جلوگیری از نهادینه شدن اشرافیت در جامعه، فساد اقتصادی، واگذاری املاک نجومی شهرداری، ممنوع‌التصویری برخی چهره‌های سیاسی، مقابله با بی‌قانونی، رسیدگی به پرونده حمله به سفارت عربستان و برخی مسائل صنفی و سیاسی از مهمترین محورهای سخنرانی تشکل‌های دانشجویی در این مراسم بودند. در اين مراسم نيز  نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت:آقای روحانی به قول خودتان ملاک تورم جیب مردم است ولی وضعیت جیب‌های ملت شعارهای شما را تایید نمی‌کند.

حوالي خيابان 16 آذر
حوالي 16 آذر كه مي شود دانشجويان مطالبات خود را در سطح ملي بيان مي كنند و منتظر گوش هاي شنوايي هستند كه حرف آنان را بشنود. اين در صورتي است كه هر ساله يك مطالبه اي از سوي اين قشر تحول خواه عنوان مي شود و تا سال آينده راه و نفوذي براي شنيدن حرف هاي اين قشر از جامعه وجود ندارد. دو سال اخير انتقادهاي بسياري از سوي دانشجويان دو طيف از رياست جمهوري شد. در دوره رياست جمهوري گذشته تنها قشر خاصي حامي دولت بودند و در دوره اصلاحات نيز قشر ديگري ميزبان رياست جمهوري وقت بودند؛ اما خط تعادل دولت اميد سبب شده از هر دو طيف حرف بشنود و در سر آخر هيچ طيفي از اين دولت رضايت نداشته باشد. به راستي مشكل اعتدالي بودن اين دولت است يا محافظه كاري براي به دست آوردن دل دو طيف؟نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار