'بان کی مون' دبیرکل سابق سازمان ملل گفت که وی به دولت آمریکا تاکید کرده حفظ برجام موضوع مهمی است.
کد خبر: ۵۴۹۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷ 09 January 2018

به گزارش تابناک : 'بان کی مون' اظهار داشت: از کانال خاصی به دولت آمریکا تاکید کرده ام که مهم است برجام به همانگونه ای که مورد توافق طرف های مربوطه قرار گرفته است، وفادارانه اجرا شود.
وی درباره تبعات عدم پایبندی به برجام گفت: اگر چنین نشود پیام بسیار بدی می فرستد؛ حتی پیامی منفی به کره شمالی، آنهم در شرایطی که کره شمالی سعی می کند در مورد عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره با جامعه جهانی به توافق برسد.
بان کی مون افزود: وقتی توافقی به راحتی نقض می شود چگونه می توان به جامعه جهانی به ویژه آمریکا اعتماد کرد.
اظهارات بان کی مون درحالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است طی روزهای آینده در مورد تعلیق تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری کند.
ازسوی دیگر، دو کره امروز مذاکراتی را شروع کرده اند که آمریکا ابراز امیدواری کرده است این گفت وگوها زمینه ساز مذاکرات هسته ای نیز شود. مذاکرات دو کره صرفا در مورد برگزاری بازیهای المپیک زمستانی در کره جنوبی است و اولین مذاکرات دو کره در دو سال اخیر است.
ترامپ ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات از مساله المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی فراتر رود. 'رکس تیلرسون' وزیر امور خارجه آمریکا هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که کره شمالی شاید موضوعات دیگری از جمله سلاح های هسته ای خود را هم مطرح کند.
'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو میلادی خود اعلام کرده بود آماده برگزاری گفت وگوهای دوجانبه میان پیونگ یانگ و سئول است اما درعین حال از تمایلات هسته ای خود دست برنمی دارد.
همچنین کره شمالی گفته بود آماده اعزام هیاتی به بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ 2018 کره جنوبی است که ماه آینده برگزار می شود.

 

 

منبع : سی ان بی سی 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار