سخنگوی دولت فرانسه گفت: اروپایی ها باید مشی سختگیرانه ای در مذاکرات بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اتخاذ کنند اما به دنبال تنبیه یا تحقیر لندن نباشند.
کد خبر: ۵۶۵۶۴۵
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶ 13 February 2018

به گزارش تابناک : «بنژامن گریوو» روز دوشنبه به خبرنگاران در انجمن مطبوعات آمریکا - انگلیس گفت : این بدترین اتفاقی است که می تواند رخ دهد و من فکر می کنم که احساسات ضد اروپایی را آستانه بسیاری از انتخابات اروپایی ها بر خواهد انگیخت.

هفته گذشته، انتشار پیش نویس طرحی برای تحریم انگلیس در صورت نقض قوانین دوران انتقالی بعد از برگزیت از طریق محدود کردن دسترسی آن به بازار مشترک، خشم قانونگذاران انگلیسی طرفدار برگزیت را برانگیخت. 

گریوو که عضوی از تیم نزدیک به «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه است، بر خط مشی مشترک اتحادیه اروپا در قبال انگلیس به ویژه در جلوگیری از برخورد گزینشی در قبال بازارهای مشترک از جمله تجارت آزاد و رد بخش های دیگری از جمله آزادی رفت و آمد، تاکید کرد و افزود باید قاطع بود. انتخاب گزینشی غیر ممکن است. 

وی یادآورشد، اگر فقط یک کشور با توافق نهایی برگزیت مخالفت کند، برگزیت سخت (خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا) وجود خواهد داشت. 

رویترز نوشت:مقام های فرانسوی بارهاگفته اند که مخالفت اصلی پاریس با مذاکرات برگزیت به دلیل حفظ اتحاد 27کشور باقی مانده در این اتحادیه بوده است و «میشل بارنیه» مذاکره کننده اصلی کمیسیون اروپا باید تنها نقطه تماس با دیپلمات های انگلیسی باشد.

گریوو، گفت مسائلی وجود دارند که نمی توان کاملا به طور یکجانبه با آن برخورد کرد زیرا موثر واقع نخواهد شد. 

وی که دوره کوتاهی بعد از روی کار آمدن مکرون در وزارت دارایی فرانسه فعالیت می کرد، افزود:مساله تکان دهنده در دیداری که تابستان گذشته از لندن داشتم این بود که بسیاری از بانکداران ارشد و موسسه های بزرگ انگلیسی فکر می کردند که برگزیت رخ نخواهد داد. 

روزنامه دیلی تلگراف روز سه‌شنبه سندی را افشا کرد که بر اساس آن انگلیس در دوره انتقالی پسابرگزیت، برخلاف خواست دولت این کشور مجبور به پذیرش 37 قانون جدید اتحادیه اروپا خواهد بود و قدرت سرپیچی از آن را ندارد. این سند، انگلیس را ملزم به اجرای تعهداتی می‌کند که با فلسفه خروج از اتحادیه اروپا مغایرت دارد.

هرچند انگلیس در آذرماه گذشته، پس از پایان مرحله اول مذاکرات برگزیت پذیرفت که در حدود دو سال پس از خروج رسمی از اتحادیه اروپا، بدون اینکه هیچ نقشی در نهادهای تصمیم‌گیری اروپایی داشته باشد از قوانین این نهاد تبعیت کند اما مقام‌های این کشور اجرای قوانین جدید اروپایی را در این دوره، برنمی‌تابند.

«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس بارها نسبت به عدم پذیرش قوانین جدید اتحادیه اروپا در دوره انتقالی پسا برگزیت هشدار داده و گفته است که پذیرش قوانین جدید «خط قرمز»دولت خواهد بود.

 

 

 

منبع : رویترز

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار