دانشگاه های فناور و کارآفرین برای کاهش فاصله دانش و بازار ایجاد می شود
البرز می تواند به یک زیست بوم مناسب برای تبدیل ایده ها به محصول و روانه سازی آن به بازار باشد که این اتفاق ازدل یک دانشگاه بیرون می آید.
کد خبر: ۵۷۷۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰ 10 March 2018

به گزارش تابناک البرزُ دبیرشورای راهبردی ستاد سلول های بنیادین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت که فعالیت در عرصه سلول های بنیادین ضمن تربیت دانشگاه های فناور و کارآفرین فاصله بین دانش و بازار را پر می کند.


محمدامیر امیرخانی در آیین آغاز عملیات عمرانی ساخت نخستین شهر سلولی کشور در پردیس دانشگاهی خوارزمی در کرج، افزود: از 10 تا 12 سال پیش تمرکز بسیار در حوزه علوم وسلول های بنیادین صورت گرفته است.


وی اظهار داشت: در سال های آینده بخش مهمی از بازار سلامت در حوزه سلول های بازساختی است و هر کسی بتواند به مسیر تجاری این بخش دست پیدا کند سهم بسیاری در این بازار خواهد داشت.


وی گفت: سلول های بنیادین جزو علوم روز دنیا است و هرکشوری حرفی برای گفتن در آن داشته باشد جایگاه خوبی در علوم جهانی دارد.


امیرخانی تاکید کرد که از حدود سال 2020 به بعد بازار علوم سلول های بنیادین شکل می گیرد و به شدت رشد تصاعدی می گیرد و ما نیز باید در این بازار سهم داشته باشیم، زیرا به شدت اشتغال آفرین است چون فقط منحصر به پزشکی نیست.


وی تصریح کرد: درحوزه سلول های بنیادین در هر بخشی که کار می شود مثل چشم، قلب، پوست، بیماری های ریوی و... کار نیروهای فنی و مهندسی است و تمام رشته ها در آن درگیر هستند به طوریکه می تواند اشتغال زا باشد.


دبیر شورای راهبردی ستاد سلول های بنیادین افزود: در کشور این فیلد پاسخگوی نیازهای درمانی است و حیطه بسیار پرخیر و برکتی است و باسخگویی به بیماری های صعب العلاج را دارد.


امیرخانی اظهار داشت: امروز برخی از درمان ها با روش سلول های بنیادین آرام آرام وارد بازار می شود که یکی از محصولاتش سلول درمانی برای درمان برخی از سرطان هاست به طوریکه حدود 470 هزار دلار هر کورس درمانی آن هزینه دارد که نزدیک 2 میلیارد تومان است و اگر نتوانیم درمان های جدید را تولید کنیم با چالش مواجه می شویم.


وی ادامه داد: در کشور به همت دانشمندان بزرگ از 10 سال گذشته شرکت های مختلف مثل رویان و ده ها شرکت دیگر نظیر آن به وجود آمده تا محققان ما در آن فعال شوند.


این مسئول بیان داشت: دانشگاه های ما دانش آموخته دارند ولی الزاما برای تولید محصولات تجاری تربیت نشده اند و منتظرند کسی آن ها را استخدام کند در حالیکه استخدام بدترین اعتیاد است زیرا نوآور نیست.


وی تصریح کرد: شهر سلولی کریدور مجموعه شرکت های دانش بنیانی است که فاصله بین دانش و بازار را پر می کند به طوریکه دانشگاه نسل سه فناور و دانشگاه نسل چهارم کارافرین تربیت می کند.


شهر سلول مجموعه ای است که برای اولین بار در کنار یک دانشگاه شکل می گیرد که افتخاری برای استان البرز است.


امیرخانی با بیان اینکه البرزی ها امروز مبدا یک مدل هستند، افزود: موفقیت این پروژه اثر بسیاری در کشور خواهد داشت و اگر نتوانیم حمایت های استانی را برای زیرساخت هایش جلب کنیم به مشکل می خوریم زیرا یک مجموعه ای در کنار دانشگاه ایجاد می کنیم که از اکنون مجموعه اساتید و دانشگاهیان در استان و استان های مجاور که صاحب ایده هستند ولی منابعش را برای تجاری سازی ایده ندارند، به سوی آن می آیند.


وی ادامه داد: البرز می تواند به یک زیست بوم مناسب برای تبدیل ایده ها به محصول و روانه سازی آن به بازار باشد که این اتفاق ازدل یک دانشگاه بیرون می آید.


نخستین شهر سلولی کشور توسط پردیس دانشگاهی خوارزمی در زمینی به مساحت 60 هکتار در کرج و در سه فاز کار ساختش آغاز شد.


پردیس دانشگاه خوارزمی که از حدود 100 سال گذشته کار خود را با تربیت معلم و دبیر آغاز کرد اکنون در دو بخش تهران و کرج در دانشکده های مختلف همچون ادبیات، روانشناسی و اقتصاد مشغول فعالیت است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار