خشک شدن دوباره تالاب صالحیه استان البرز، تهدیدی مشابه تهدید دریاچه ارومیه به دنبال دارد؛ اگر صالحیه خشک شود هزاران تن نمک با یک وزش باد روزگار مردم را سیاه و مزارع اطراف را لم‌یزرع خواهد کرد.
کد خبر: ۵۸۸۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳ 09 April 2018

به گزارش تابناک : تالاب صالحیه نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به 10 هزار هکتار می‌رسد، این تالاب فصلی است و آب آن از رودخانه کردان تامین می‌شود اما در فصل گرما به دلیل نیاز کشاورزان، این تالاب رو به خشکی می‌رود و دیگر آبی برای سیراب کردن آن باقی نمی‌ماند.

تالاب صالحیه در سال‌های گذشته و در زمانی که رنگ حیات را به خود می‌دید به زیستگاه حدود 45 گونه جانوری عمدتا پرنده تبدیل شده بود، گونه‌هایی که پس از خشک شدن تالاب دوباره مهاجرت می‌کردند، اما اخیرا و طی یک ماهی که از آبگیری آن می‌گذرد به جای 45 گونه حدود 120 گونه جانوری به این تالاب بازگشته است.

همین گنجینه تنوع زیستی شکل گرفته در اطراف این تالاب و مهمتر از همه تهدید نمک‌های آن برای مردم استان و مزارع کشاورزی اطراف لزوم احیا و حفظ تالاب صالحیه را درچندان کرده است.

 تهدید ناشی از نمک‌های صالحیه در کنار تالاب الله‌آباد قزوین که اثر منفی آن نیز بر استان البرز است، بیشتر به چشم خواهد آمد، بنابراین لازم است تا دیر نشده مسئولان استان البرز با همکاری محیط زیست جلو یک بحران خطرناک در استان را بگیرند.

 فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به ایسنا گفته بود: یکی از مشکلات تالاب صالحیه نظرآباد، عدم ثبت رسمی به عنوان تالاب است.

حکیمی در این گفت‌وگو، پساب تصفیه شده کارخانجات و شهرک‌های صنعتی استان را بهترین منبع آب برای احیای تالاب صالحیه عنوان کرد.

تصاویر از امید یکه‌فلاح

 

 

 

منبع : ایسنا 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار