مدیرکل بهزیستی البرز گفت: هزار و 629 معلول در روستاهای استان زندگی می‌کنند.
کد خبر: ۶۸۶۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲ 03 December 2018

به گزارش «تابناک البرز»؛ اسدالله حیدری اظهار کرد: در حال حاضر بهزیستی استان 32 هزار و 185 توانخواه دچار معلولیت‌هایی از قبیل تکامل رشدی، ذهنی و هوشی، سایکوتیک و شناختی، شنوایی و بینایی، صوت و گفتار، جسمی حرکتی با منشاء ارتوپدی و جسمی حرکتی با منشاء نورولوژی را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی ادامه داد: از این تعداد هفت هزار و 797 نفر معلول ذهنی، 12 هزار و 866 نفر معلول جسمی –حرکتی، دو هزار و 641 نفر بینایی، چهارهزار و 264 نفر شنوایی، هزارو 676 نفر صوت و گفتار و دو هزارو 941 نفر نیز روانی مزمن هستند.

وی افزود: هزارو 629 نفر از این معلولان در 323 روستای استان ساکن بوده و از خدمات بهزیستی بهره مند می‌شوند.

این مسئول در ادامه با اشاره به تعداد مراکز نگهداری از معلولان استان توضیح داد: در حال حاضر48 مرکز شبانه‌روزی نگهداری معلولین با ظرفیت سه هزار و 616 فعالیت دارد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این، در حال حاضر پنج مرکز ارائه خدمات توانبخشی در منزل نیز در استان فعال است که اغلب به سالمندان و افراد با مشکل روانی مزمن خدمات ارائه می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به تشکیل پرونده برای بررسی وضعیت معلولانی که به بهزیستی مراجعه می‌کنند، گفت: در شش ماه اول امسال سه هزار و 182   پرونده مورد بررسی قرار گرفته و 100 نفر نیز در کمیسیون معافیت سربازی شرکت کرده‌اند.

حیدری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه باید زمینه حضور معلولان در جامعه فراهم شود، اظهار کرد: یکی از مشکلات درحوزه ارائه خدمات مطلوب به معلولان عدم اجرای طرح‌های مناسب‌سازی در مناطق مختلف شهری است.

وی اظهار کرد: معلولان نیز مثل سایر شهروندان حق دارند به راحتی در سطح شهر تردد و امور خود را به طور مستقل انجام دهند چون این امر باعث افزایش انگیزه، امید به زندگی وارتقای حس خود باوری در آنها می‌شود.

وی اضافه کرد: در اجرای طرح‌های مناسب‌سازی، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند ولی تاکنون این طرح‌ها به درستی اجرایی نشده و در بهترین حالت 20 درصد این طرح‌ها برای تردد آسان معلولان اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: اطلاع رسانی و فرهنگسازی بیشتر دراین زمینه می‌تواند احساس مسئولیت همگانی را برای رفع مشکلات در این بخش فراهم آورد.

برچسب ها: بهزیستی ، معلولان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار