کد خبر: ۷۰۹۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹ 29 January 2019

به گزارش «تابناک البرز»؛ تاکنون روایات زیادی از مکانی به نام ایستا در شهرستان طالقان به گوش رسیده است، از زندگی به سبک دوران قاجار و عدم استفاده از مظاهر مدرنیته تا پرورش اسب‌های اصیل و میلیاردی اما این روایات چقدر صحت دارد.؟

جواد صادقلو در مورد ایستا گفت: بر خلاف آنکه گفته می‌شود ایستا یک روستاست آنجا روستا نیست و یک مجموعه جمعیتی آن هم با جمعیت خیلی اندک به شمار می‌رود.

صادقلو افزود: ساکنین ایستا اصالتاً ترک‌زبان و از مقلدین آیت‌الله تبریزی هستند که 80 سال پیش فوت کرده و معتقدند در زمان غیبت امام زمان(ع) باید در مسائل فقهی توقف کرد، مثلاً ماشین سوار نمی‌شوند یا شناسنامه نمی‌گیرند.

فرماندار طالقان تصریح کرد: بر همین اساس از آب، برق، تلفن و گاز هم استفاده نمی‌کنند.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود ساکنین این منطقه جزو جمعیت کشور به حساب نمی‌آیند، ادامه داد: تعداد ساکنین ایستا زیاد نیست در این مورد قابل اغماض است.

فرماندار طالقان ادامه داد: ساکنین ایستا در پرورش اسب بسیار حرفه‌ای هستند و تخصص خوبی در این زمینه دارند به همین دلیل بازار خوبی برای اسب‌های خود دارند و آنها را با قیمت‌های میلیاردی حتی به مشتریان خارجی می‌فروشند.

وی خاطرنشان کرد: این افراد از بازار بیرون چیزی خریداری نمی‌کنند و اغلب نیازهای خود را خودشان تأمین می‌کنند و برای کشاورزی و کشت برنج و دیگر مایحتاج هم در زمین‌های خود مشغول به کار هستند.

فرماندار طالقان در پاسخ به اینکه آیا ساکنین ایستا با بیرون هیچ ارتباطی ندارند گفت: این افراد با مجموعه فرمانداری ارتباط دارند و به تازگی مردان را مجاب به گرفتن شناسنامه کرده‌ایم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار