رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه طرح مجلس برای اصلاح موادی از قانون انتخابات فعلاً مسکوت مانده است، گفت: شورای نگهبان از طریق منابع اطلاعاتی شفافیت مالی کاندیداها را بررسی کند.
کد خبر: ۷۸۵۴۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲ 05 October 2019

به گزارش «تابناک البرز»؛ محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح مجلس برای اصلاح موادی از قانون انتخابات، گفت: این طرحی که در مجلس تدوین شده بود شامل بخش‌های همچون، استانی شدن، شفافیت مالی کاندیداها،جرائم انتخاباتی و شرایط انتخاب کننده و انتخاب شونده بود.

وی ادامه داد: کمیسیون نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان به بخش استانی شدن انتخابات ایراد گرفت و در همین راستا نیز جلسات متعددی با شورا داشتیم که نتوانستیم  شورا را اقناع کنیم که در انتها منجر به این شد که بخش استانی شدن را در کمیسیون شوراها را حذف کنیم.

نماینده کرج در مجلس تصریح کرد:پس از حذف بخش استانی شدن در کمیسیون، باقی طرح به صحن علنی مجلس ارجاع شد و نمایندگان درباره بخش  استانی شدن  بر نظر خود اصرار کردند و مانع از حذاف این بخش شدند که طبق روال باید این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود، اما چون کمیسیون نظارتی مجمع پیش از این نظر خود را اعلام کرده بود نمی‌توان این موضوع را به مجمع ارجاع داد، البته برای اولین بار است که در مجلس به اینگونه موضوع برخورد می‌کنیم.

کولیوند با بیان اینکه طرح تدوین شده در مجلس فعلاً مسکوت مانده است، اضافه کرد: لاریجانی رئیس مجلس  دستور داده بار دیگر طرح در کمیسیون بررسی شود که در همین ‌راستا قرار بر این است باردیگر با شورای نگهبان جلساتی را داشته باشیم، اما چون مجمع تشخیص با این موضوع مخالف است این طرح از بین می‌رود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به بحث شفافیت مالی کاندیداها در انتخابات، اظهار داشت: با توجه به اینکه در طرح مجلس این موضوع گنجانده شده بود و شورا و مجمع به آن ایراد گرفته بودند این موضوع نیز فعلاً منتفی شده است و باید شورا از طریق منابع اطلاعاتی که دارد شفافیت مالی کاندیداها را بررسی کند تا خارج از عرف نباشد اعمال کند وگرنه طرح مجلس برای این موضوع به این دوره از انتخابات نمی‌رسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار