رئیس قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری استان البرز با هشدار به مدیرانی که با ترک فعل در اجرای مصوبات قرارگاه کوتاهی می‌کنند از برخورد قضایی با دو مدیر استانی خبر داد.
کد خبر: ۹۳۶۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳ 01 February 2021

به گزارش «تابناک البرز» سومین نشست قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز با حضور مدیران کل دستگاهی عضو قرارگاه و جمعی از مدیران دادگستری استان برگزار شد.

در این نشست حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به پیشینه تشکیل قرارگاه که در پی سفر رئیس قوه قضائیه به استان ایجاد شد گفت: در این سفر مصوباتی در محورهای بررسی چاه‌های غیرمجاز و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی زراعی و باغ ها ابلاغ شد که باید در تعامل دادگستری با ادارت استان اجرایی می شدند و تحقق آن جز با نگاه قرارگاهی و اقدامات متمرکز و فوریتی ممکن نبود.

وی با اشاره به اینکه مقابله با تغییر کاربری های غیرمجاز در استان البرز یکی از مطالبات جدی رئیس قوه قضائیه است تصریح کرد: در مصوبات قرارگاه بر مقابله قاطع با تغییر کاربری‌ها تاکید شده و همین موضوع از مطالبات نماینده ولی فقیه در استان و استاندار از مدیران اجرایی بوده و هماهنگی کامل بین دستگاه قضایی و اجرایی در این زمینه وجود دارد.

آزادسازی سه هزار هکتار

رئیس قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری استان البرز، پیگیری مصوبات قرارگاه را یکی از تکالیف دستگاه‌های عضو برشمرد و متذکر شد: در ۱۰ ماهه سال ۹۹ در حوزه مقابله با تغییر کاربری‌ها بالغ بر ۳ هزار هکتار از اراضی آزادسازی شده است که حجم آزادسازی ها با اقدامات ۵ سال گذشته برابری می‌کند.

وی اضافه کرد: در حوزه مقابله با تصرف حریم رودخانه‌ها نیز حدود هفت هکتار از بستر و حریم بر اساس مصوبات قرارگاه در آتشگاه آزاد شده و در حریم رودخانه چالوس نیز اقدامات اولیه جهت بررسی و شناسایی آغاز شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز افزود: قرارگاه دو هدف پیشگیری و مقابله را توامان پیگیری می کند ولی انتظار است دستگاه‌ها با راهکارهایی از قبیل نظارت هوشمند، اقدامات پیشگیرانه را تشدید کنند.

وی با هشدار به مدیرانی که با ترک فعل در اجرای مصوبات قرارگاه کوتاهی می‌کنند از برخورد قضایی با این مدیران خبر داد و متذکر شد : بر اساس «دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن» مدیرانی که نسبت به انجام وظایف قانونی اقدام نکنند، تعقیب خواهند شد.

فاضلی هریکندی اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با چاه های غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب استان البرز را خوب ارزیابی و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که غالب جرم تغییر کاربری غیرمجاز و حفر چاه توامان با هم رخ داده است و مقابله با این دو بزه، مقابله با بستر وقوع جرایم دیگر است.

وی با تقدیر از اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان البرز نیز متذکر شد: این مجموعه با همت اداره کل ثبت اسناد استان و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اقدام به ثبت و صدور سند تک برگ برای اراضی ملی کرده و امیدواریم با اخذ سند برای همه اراضی ملی استان، تا پایان سال جشن انفال را برگزار کنیم.

فاضلی هریکندی در این نشست بر لزوم اتخاذ تدابیر برای کاهش هزینه های کارشناسی، طراحی ساز وکار  رسیدگی به پرونده های موضوع ماموریت قرارگاه، مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در حوزه شهرها، یکسان‌سازی آمار تغییر کاربری‌ها، تدوین ساز وکار برای اعطای مجوزهای واحدهای تولیدی و گردشگری، کیفیت ارسال پرونده‌های منابع طبیعی به کلانتری ها و شناسایی بنگاه‌های املاک غیرمجاز دستوراتی را صادر کرد.

آزادسازی حریم رودخانه چالوس پس از چند دهه

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با اقدامات قرارگاه پس از چندین دهه شاهد آزادسازی اراضی حریم رودخانه چالوس باشیم و گفت: این اتفاق با همکاری ادارات مسئول و مالکان حقیقی و حقوقی در شرف تحقق است.

 لزوم اجرای مصوبات قرارگاه

در این نشست حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بر لازم الاجرا بودن مصوبات «قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز» تاکید و متذکر شد: بر اساس قانون و دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه، این قرارگاه مبنا و مستند قانونی دارد و دستگاه ها مکلف به اجرای مصوبات آن هستند.

وی بر ضرورت اقدامات جدی در استان البرز به منظور مقابله با تغییر کاربری ها تاکید کرد و اجرای مصوبات قرارگاه را زمینه ساز تحقق این هدف دانست و تصریح کرد:  هیچ گونه اغماضی توسط دستگاه در اجرای مصوبات این ستاد پذیرفتنی نیست و طبق «دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن»  پیگیری قضایی در انتظار مدیران متخلف خواهد بود.

حسین اعظمی چهاربرج دبیر شورای تحول دادگستری استان البرز در ابتدای این نشست با اشاره به مصوبات قرارگاه در جلسات پیشین گفت: طبق مصوبات مقرر شده بود ادارات خدمات رسان نسبت به جمع آوری شعب غیرمجاز و موقت اقدام کنند و از این پس انشعاب غیرمجاز ارائه ندهند.

وی افزود: همچنین مقرر شده بود جهاد کشاورزی نسبت به پلمب املاک غیرمجاز اقدام کند و شرکت آب و فاضلاب منطقه‌ای نیز نسبت به انسداد چاه‌های غیرمجاز و آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها و آتشگاه اقدام کند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان البرز از اعلام جرم قرارگاه بر علیه دو نفر از مدیران ادارات خدمات رسان استان خبر داد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار