معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز با اشاره به در نظر گرفتن اعتبار ۹ میلیارد تومانی برای مرمت پل خاتون کرج و احتمال افزایش این مبلغ گفت: مرمت پل تا آخر امسال به پایان می‌رسد.
کد خبر: ۱۱۶۴۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۴ 27 April 2024

به گزارش «تابناک البرز» مهدی ارباب‌نیا با اشاره به آخرین وضعیت مرمت پل تاریخی خاتون اظهار کرد: طبق قرارداد منعقد شده با پیمانکار، مرمت این اثر از سال گذشته براساس اصول فنی وزارتخانه و مطابق با الگوی ساخت بنا آغاز شده است.

وی افزود: در قرارداد اولیه برای تکمیل عملیات مرمت ۹ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود ولی با توجه به ضرورت استحکام‌بخشی بیشتر بنا و انجام برخی اصلاحات، مبلغ نهایی افزایش خواهد داشت.

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز گفت: با توجه به برودت هوا و شرایط نامناسب جوی، از اواسط دی‌ماه عملیات مرمت این پل متوقف شده بود ولی از ۱۵ فروردین فعالیت کارگاه مرمت از سر گرفته شده است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا آخر سال مرمت این پل به پایان می‌رسد.

یادآور می‌شود، بنای اولیه این پل براساس برخی مستندات تاریخی به دوران سلجوقی برمی‌گردد که در دوران شاه عباس صفوی تکمیل و تعمیر شده و رونق یافته است.

این پل با نام پل دختر، پل شاه‌عباسی، پل تاریخی کرج و پل خاتون شناخته می‌شود که براساس مستندات تاریخی نام خاتون را می‌توان قدیمی‌ترین نام این پل و منسوب به دوره سلجوقی دانست. 

پل تاریخی کرج در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۰۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
وبگردی
آخرین اخبار