این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود.
کد خبر: ۱۱۶۹۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۸ 02 June 2024

به گزارش «تابناک البرز» دکتر شهرام صیادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز هشدار داد: با توجه به اینکه بیماری تب دانگ که ناقل از پشه مهاجم آئدس می باشد و در کشور یک قربانی گرفته است به البرزنشینان به ویژه مسافران کشورهای حوزه خلیج فارس هشدار این بیماری داده می شود.

وی ادامه داد: به دنبال شناسایی مواردی از ابتلا به بیماری ویروسی تب دانگ ( منتقله از طریق نیش پشه آئدس ) در برخی از کشورهای عربی خلیج فارس، از همشهریان عزیز می خواهیم چنانچه به تازگی سابقه سفر به آن کشورها را داشته اند و در صورت بروز علائم تب بالا، سردرد شدید، درد پشت چشم، درد شدید مفاصل و عضلات، خستگی، استفراغ، بثورات پوستی، خونریزی خفیف بینی و لثه، کاهش پلاکت خون، لکه های خونی زیر پوست تا ۱۰ روز پس از بازگشت از سفر، در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت مراجعه نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز عنوان کرد: مهمترین اقدام برای جلوگیری از استقرار پشه ناقل این بیماری ( پشه مهاجم آئدس ) بهسازی محیط و از بین بردن آب های راکد که زیستگاه مناسب این پشه است، در محل زندگی است.

گفتنی است تب دنگی (Dengue fever) یک بیماری ویروسی است که به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان‌شکن هم گفته‌اند. این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود.این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
وبگردی
آخرین اخبار